Wille-Baumkauff Márta egy kivételes ember, borász, édesanya, gondolkodó. Rögtön a rendszerváltás után, lóval kezdte művelni Tokaj hegyalja teraszos művelésű szőlőit. Akkor amikor ezt már rajta kívül senki nem gondolta komolyan, Márta a holddal és a bolygókkal is egyeztetett a mikroklíma és a föld parányi lényei mellett. Gyakran idézik ars poeticáját: „..minden bornak meg van a maga akarata…” Kivételes szemlélete és szenvedélye meghozta gyümölcsét, borai a bio és Demeter nemzetközi sztenderdjei mellett az igényes borkedvelők kedvére is valók, világszerte 11 országban értékesítenek a 10 hektáros családi birtokról. Mindemellett bordiplomáciai feladatokat is ellát és az ökológiai szemléletű szőlő- és bormívesség térségi, hazai és nemzetközi érdekképviselője.

A történet 35 éve kezdődött. Márta német orvos férjével gyakran járta a borvidékeket, mikor haza látogattak, hiszen szerették a bort. 1990 után, mikor lehetővé vált szőlőültetvények vásárlása, arra gondoltak, mi lenne, ha nem csak fogyasztanák, hanem termelnék is kedvenc borrégiójuk, Tokaj hegyalja borait. Férje biztosította az anyagi hátteret az ültetvény és pince vásárlásokhoz, Márta fáradhatatlanul szerezte az információkat és a tudást itthon és külföldön, kérdezett és válaszokat kapott, nomeg dolgozott a szőlőben és a pincében.

Kivételes adottságú és történetű dűlőket tudtak megvásárolni a történelmi pillanat mellett azért is, mert már akkor is olyanra vállalkoztak, amire más nem. Az abaújszántóiak finoman szólva merésznek tartották, amiért a ma is legértékesebb, egyben a birtok nevét is adó Pendits dűlő felhagyott teraszait újratelepítették 1991-ben, mivel a teraszokat traktorral nem, csak lóval lehet megművelni, napjainkban is. Ez az adottság nemhogy elvette, inkább fokozta Márta kedvét, aki hozta Németországból az ott már akkor egyre trendibb ökológiai szemléletmódot és a későbbi biodinamikus gazdálkodást megalapozó Rudolf Steiner féle elveket.

Márta mindent önképzéssel és a dűlők mélyreható tanulmányozásával tanult. Látva szenvedélyét és alázatát a legnagyobbak, köztük Szepsy István és Árvay János adták át a tanulásra nyitott Mártának az évszázadok tudását. Ami pedig hiányzott a megszakadt tradícióból az 50 év mennyiségi TSZ gazdálkodása miatt, azt együtt tanulták és tapasztalták ki hegyaljai borász társaival.

Három fia közül a legidősebb, Stefán beleszeretett a borvidékbe, 2005-ben ide költözött és azóta is itt dolgozik. Ő hozta magával németországi és osztrák gyakorlataiból azt a plusz tudást, amely a biodinamikus minősítés megalapozásához kellett. 2008-ban a Pendits Birtok első tokaj-hegyaljai borászat, amelyik hivatalosan is megszerzi az ökológiai gazdálkodói minősítést, majd 2011-ben nemzeti elsőként a Demeter biodinamikus tanúsítványt.

Márta vallja, hogy a szenvedély és a töretlen hit az álmainkban megtalálja az útját a sikerhez. Úgy tapasztalja, hogy itthon még mindig nem eléggé elterjedt a környezet tiszteletét szem előtt tartó gazdálkodás, de reményt ad neki, hogy a fiatalok viszont már nyitottak rá és hisz bennük, hogy felvirágoztatják Tokaj hegyalját és a magyar bortermelést.

Saját birtoka mellett a Tokaj hegyaljai közösség és az egész magyar borászati szektor sorsát és fejlődését a szívén viseli, ezért több egyesületnek a tagja. A Pannon Bormíves Céh mellett a Tokaji Borlovagrendnek, a Tokaji Bormívelők Társaságának és a Tokaji Borbarátnők Társaságának. A Vindependent, a Magyar Független Szőlő- és Bortermelők Országos Szövetségének elnöke, mely egy európai ernyőszervezetnek is tagja, így az európai borágazat törvényhozására is van rálátásuk és lehetőségük a magyar érdekek és az ökológiai gazdálkodás érdekében dolgozni. Kívánjuk, hogy még sokáig tehesse ezt töretlen lendülettel és egészségben.

Recommended Posts